Blog Yazıları

Düz Yarış


Düz yarış , dünya çapında görülen en yaygın yarış şeklidir. Düz yarış pistleri tipik olarak oval bir şekildedir ve genellikle düzdür, ancak Büyük Britanya ve İrlanda'da Windsor gibi sekiz parçanın ve sıklıkla şiddetli gradyanların ve Kamber, Epsom Racecourse gibi kamber değişimlerin izleri de dahil olmak üzere çok daha büyük farklılıklar vardır. Avrupa'daki en yaygın çim yüzeyleri, Kuzey Amerika ve Asya'da daha yaygın olan kir ve Polytrack veya Tapeta gibi yeni tasarlanmış sentetik yüzeyler bazı paletlerde görülebilir.

Bireysel yassı yarışlar, 440 yarda (400 m) ile iki buçuk mil arasında değişen mesafelerde, beş ve on iki kruvaz arasındaki mesafelerin en yaygın olduğu mesafelerle geçmektedir . Kısa yarışlar genel olarak “sprint” olarak adlandırılırken, daha uzun yarışlar Amerika Birleşik Devletleri'nde “rotalar” olarak veya Avrupa'da “yarışları” olarak bilinir. Her ne kadar hızlı bir ivme (“ayak çevirme”) genellikle her iki tipte bir yarışı kazanmak için gerekli olsa da, genel sprintler bir hız testi olarak görülürken, uzun mesafe yarışları bir dayanıklılık testi olarak görülür. Prix ​​de l'Arc de Triomphe , Melbourne Kupası , Japonya Kupası , Epsom Derby , Kentucky Derby ve Dubai Dünya Kupası gibi dünyadaki en prestijli yarışlar, bu aralığın ortasındaki mesafeler üzerinden geçiyor. Bir dereceye kadar hız ve dayanıklılık testleri.

En prestijli yarışlarda, atlar genellikle, genç atlara ve kadın atlara erkeklere karşı koşulan tahsisler ile adaleti taşımak için aynı ağırlığa tahsis edilir. Bu yarışlara şartlar yarışları denir ve en büyük cüzdanı sunar . Her atın yeteneğine bağlı olarak taşımak için farklı bir ağırlık verildiği, handikap yarışları denen başka bir yarış kategorisi daha vardır. Taşıdıkları ağırlığın yanı sıra, atların performansı da iç bariyere (post pozisyonuna), cinsiyete, jokeylere ve antrenmana göre pozisyondan etkilenebilir.